П’ядицька громада зібрала перший урожай органічної лохини, вирощеної завдяки допомозі Програми USAID DOBRE

Дата: 18.07.2023 13:29
Кількість переглядів: 175

Фото без опису

 

 

 

Комунальне сільськогосподарське підприємство П’ядицької громади на Івано-Франківщині «Добробут Захід» розпочало збір першого урожаю лохини, вирощеної за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE).

Сорт «Дюк», якого висаджено майже півтори тисячі кущів, збирають першим. Наразі господарники засадили лохиною 4,8 га із 16-ти запланованих. Збір триватиме до пізньої осені, адже в громаді вирощують ранні, середні та пізні сорти лохини. Цьогоріч очікують зібрати до 5 тонн врожаю.

За словами голови П’ядицької громади Петра Гайдейчука, перші кущі висадили восени 2020 року. Попри відсутність практичного досвіду в такій справі, мешканці ризикнули розпочати проєкт, адже ґрунти в громаді досить сприятливі для вирощування цієї вибагливої культури. До того ж, своїми силами підвели мережі від штучної водойми до насосного обладнання, щоби забезпечити постійний інтенсивний полив рослин.

- Такий проєкт - це і нові робочі місця, і засаджена земля, і своя екологічно чиста ягода, і промоція нашої громади, і, сподіваємося, хороші надходження до місцевого бюджету, - підсумовує Петро Гайдейчук.

- Програма USAID DOBRE допомогла П’ядицькій громаді придбати найважливіше обладнання для вирощування лохини – інноваційну систему крапельного поливу вартістю 70 000 доларів, - розповіла спеціалістка з місцевого економічного розвитку Програми USAID DOBRE Олеся Хомин. – Перші 7000 кущів лохини було придбано за кошти обласного бюджету, адже громада виграла конкурс проєктів місцевого самоврядування. Чимало коштів вклали й самі зі свого бюджету. Майже три роки КСП «Добробут Захід», яке реалізовує проєкт, працювало як агрохаб і навчальний центр, передаючи свій перший набутий досвід іншим зацікавленим громадам, що сюди приїжджали. Тут і зараз можна побачити всі ази ягідної справи, починаючи з підготовки землі. І цьогоріч підприємство нарешті дочекалося першого врожаю, який дозволить протестувати наперед напрацьовані канали збуту.

- На старті ми не до кінця уявляли, наскільки вибагливою і дорогою в догляді є ця культура, хоч і об’їздили за досвідом чимало різних господарств, - пригадує староста села Мала Кам’янка, де розташована плантація лохини, Микола Гришук. -  Напевне, тому й ризикнули. Звісно, якби не настільки значна допомога від Програми USAID DOBRE – такий проєкт був би недосяжним для нас. Особливо зважаючи на те, в який скрутний для економіки час ми його реалізовуємо. Зараз у планах – створення нового приміщення і закупівля холодильного устаткування для зберігання ягоди -  це ми теж плануємо створити за підтримки Програми DOBRE. Враховуючи те, що ми запланували засадити лохиною 16 га землі, обладнання в наших партнерів замовляємо одразу великої потужності й високої якості.

Увесь час, що минув від посадки першого куща, п’ядицьких ягідників консультує міжнародна агроном-консультантка, експертка із вирощення органічних ягід  Анна Луцько. За її словами, унікальність цього проєкту в тому, що лохину «Добробуд Захід» вирощує екологічно чисту, не застосовуючи пестициди та гербіциди. З одного боку, це робить ягоди досить дорогими, адже доводиться закуповувати іноземні екопрепарати за високими цінами. З іншого – на ринку, заповненою лохиною, п’ядицькі ягоди залишаються поза конкуренцією, оскільки є органічними і значно кориснішими для здоров’я.

- Насамперед, ми хочемо забезпечити лохиною потреби дітей нашої громади в місцевих садочках та школах, а також людей, які мають проблеми зі здоров'ям - каже директорка КСП «Добробут Захід» Уляна Гайдейчук. – Адже це дуже корисна ягода, багата на калій, кальцій, магній, натрій, залізо та фосфор, а також вітаміни С, В1, В2, К і РР, вона добре посилює імунітет і єдина свого роду, яка нормалізує цукор у крові. І перший врожай додав нам надії і натхнення, що ми успішно рухатимемося далі.

 

Звісно, п’ядицьким ягідникам ще рано мріяти про експорт, адже нинішня плантація ще надто мала для таких амбітних планів. Але вони вже організували продаж у громаді та мають перших замовників. А в інші регіони України можуть відправити за допомогою служби доставки. Усі контакти можна знайти на сторінці «Добробут Захід» у фейсбуку. Розвиток проєкту додає їм впевненості, що все в них обов’язково буде добре!

 

*** Програма USAID “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність” (DOBRE) – це дев’ятирічна програма, що виконується Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма DOBRE тісно співпрацює зі 100 територіальними громадами (ТГ) у десяти областях України, щоб допомогти їм реалізувати переваги та справитися із викликами, які приносить децентралізація. Програма DOBRE надає технічну та матеріальну підтримку ТГ задля допомоги їм здійснювати урядування відкрито та підзвітно; відповідати на потреби громадян; підтримувати активну залученість громадян до прийняття рішень та вироблення політик. Підтримка з боку Програми DOBRE враховує низку секторів: стратегічне планування; просторове планування; фінансове управління; надання муніципальних послуг; місцевий економічний розвиток; зміцнення спроможності органів місцевого самоврядування; практики доброго урядування; а також гендерно орієнтовані та молодіжні політики.

Упродовж 2022-2025 років Програма DOBRE співпрацюватиме напряму із щонайменше з 60 ТГ України, аби допомогти їм подолати наслідки війни, відновити та відбудувати, і продовжувати їхню траєкторію позитивного та сталого розвитку. Партнерами Глобал Ком’юнітіз у консорціумі виконавців Програми DOBRE є Український кризовий медіа-центр (УКМЦ), Фонд розвитку місцевої демократії ім. Єжи Регульського (FSLD/FRDL), та Малопольська школа публічної адміністрації при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Польща.



« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь