Історія села Ценява

Село Ценява засноване у першій половині XVIII століття. Перша згадка про село датується 1714 року. Село розташоване на відстані 5 км від міста Коломиї. Площа села становить 1406,3 га. На території сільської ради нараховується 523 двори. Населення становить 1668 чоловік.

На території села знаходиться: сільська рада, школа, будинок культури та бібліотека, дошкільний навчальний заклад «Сонечко», колишній Коломийський МФПД стаціонарний відділ №1 (лікарня), відділення зв’язку та приватні підприємства.

Будинок культури та бібліотека

Фото без опису

Ценявська  гімназія

Фото без опису

При в’їзді в село в село від дороги красується капличка. На цьому місці в кінці ХІХ ст. пан Сівіцький встановив кам’яний хрест. Після війни, коли велася нещадна атеїстична робота цей хрест було зруйновано, а основу його при розширенні дороги та будівництві тротуарів в 1985 році перевезено на цвинтар. З ініціативи та безпосередній участі Саєвича Володимира Васильовича збудована капличка і освячена в 1990 році священником УАПЦ о. Василієм Гаврилюком.

Фото без опису

         Навпроти каплички виросла стрілецька могила. Робота по спорудженню пам’ятника велася під керівництвом Миколи Томенчука, керівника ініціативної групи. Памятник відкрито і освячено за православним обрядом 18 листопада 1990 року. У селі в 1942 році в урочищі Толока вже була висипана символічна могила борцям за волю України. Та в 1947 році була зруйнована. Хрест таємно жителі села перенесли і встановили на цвинтарі.

Стрілецька могила.

Фото без опису

         На початку ХХ ст.. по вулиці Гостинець біля джерельної криниці була побудована деревяна капличка. Її чекала така ж доля як і хреста пана Сівіцького та жителі села перенесли і встановили її біля церкви. В 1991 році житель с. Дутчак Микола Степанович на тому місці поставив камяний хрест.

 

В урочищі Плита, що знаходиться на північний схід від села і прилягає до поля села Підгайчики,  розташоване джерело. За переказами тут колись було село і  дерев’яна церква. Одного недільного дня під час служби церква разом з прихожанами провалилась під землю. Згодом тут встановили деревяну  криничку, де сьогодні відбувається освячення води на свято Трійці.

Коли австрійський цісар скасував панщину в травні 1848 року, громада села на толоці біля потічка, де часто збиралася молодь на свята, встановила дубовий хрест. Тут і далі збирались люди у день скасування панщини, вбирали хрест квітами, співали, танцювали. Цей хрест і понині є окрасою села.

Дубовий хрест

Фото без опису

Дерев’яна церква Воздвиження Чесного Христа, збудована і благословенна 1808 року. Біля церкви встановлено Дубовий хрест на честь 1000-літнього ювілею хрещення Русі встановлений 1988 р. З липня 2016 р. у храмі служить о. Юрій Савчук.

Дерев’яна церква Воздвиження Чесного Христа

Фото без опису

Дзвіниця церкви Воздвиження Чесного Хреста.

Фото без опису

Під час Другої світової війни на фронт було забрано 96 чоловік, 57 з них полягло на полях битви. Біля Будинку культури в 1981 році в День Памяті та Примирення було відкрито Пам’ятник полеглим односельчанам у Другій Світовій війні.

Фото без опису

Каплиця Святого Юди Тадея.

Фото без опису

Збудована за ініціативи та участі сім’ї Бойчука Андрія. Чин освячення відбувся  2 липня 2004 р. Щороку біля каплички у травні в часі «маївки»  та липні відбуваються подячні богослужіння на честь Святого апостола Юди Тадея.

Хрест  Чесного Животворящого Хреста Господнього

Фото без опису

Хрест встановлено в офіру в честь Чесного Животворящого Хреста Господнього від родини Томенчуків 2008 р. Чин освячення відбувся 27 вересня 2008 р.

 

Костел Відвідання Єлизавети Пресвятою Дівою Марією

Фото без опису

В 1905 року коломийські мулярі Кароль Очко та Йосиф Тимочковський збудували тут мурований філіальний костел. У 1946 році радянська влада закрила храм, облаштувавши у ньому спочатку зерносховище, а потім - склад мінеральних добрив. Після повернення святині у 1992 році її було відновлено при допомозі колишніх парафіян, які виїхали за радянської влади до Польщі (перед ІІ світовою війною у Ценяві було понад вісімсот католиків латинського обряду).

Криничка , де відбувається чин великого освячення йорданської води на вул. Тичини. Біля кринички було встановлено хрест згодом встановили статую Матері Божої  26.08. 2009 р.

Криничка

Фото без опису

Колишнє Стаціонарне відділення № 1 фтизіопульмонологічного диспансеру

В 1947 році в будинку вивезеного в Сибір переселенця – Мазура Вілька була створена лікарня на 10 ліжок. Після добудови та реконструкції будинку поміщиці Павліни Кунцової. Раніше стаціонаром завідував народний лікар – Богдан Крайник., на честь якого встановлена меморіальна дошка на приміщенні будинку.

Стаціонарне відділення № 1 фтизіопульмонологічного диспансеру

Фото без опису

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь